Aktuality

Zpravodaj z Letního soustředění

Den třetí

Horký, energetický, planoucí – takový byl náš začátek dne. Dnešnímu dni vládl oheň. Ráno jsme začali taneční rozcvičkou, poté se děti svižně rozběhly na snídani a se stejnou chutí také na sborovou zkoušku. Zpíváme širokou škálu cizokrajných písní – broadwayský muzikálový hit i brněnskou lidovku! Poprvé jsme dnes okusili trojhlasou píseň – a jde nám to!
Super hlasovku dnes dělala paní Lahodová (matka Země), která nám tady celé soustředění pomáhá jak se zpíváním, dělenými zkouškami, tak s táborovou hrou – jsme moc rádi, že ji tu máme!
Oheň zahájil několikadenní hru „Země je láva“, kdy po tomto zvolání se nikdo nesmí dotýkat země.
Přijely poslední posily – některé až z druhého konce republiky. K dospělákům přibyla další živelná rodina – děda Oheň a babička Země.
Oddíly se utkaly ve hře Ohnivý míč: míč se nesměl dotknout země, ani nesměl nikomu zůstat dlouho v rukou. Na to, že se pracovalo s ohnivým míčem hru opět ovládla voda a získala 3 drahokamy, jedno vítězství (a dva drahokamy) získal vzduch, oheň si ze hry odnesl drahokam jeden.
Po obědě dostaly týmy čas na nácvik scének (předváděny večer) na téma „proč by zrovna náš živel měl být zástupcem Matky Země“.
Každý si vylosoval slova, která se ve scénce musela objevit – jedno zvíře, jeden „povrch země“, jeden přírodní jev.
Princezna na žirafě, živly uvězněné ve velrybě, sopečný požár, topící se ptakopysk, žirafa hasící požár svými slinami – toho všeho jsme byli svědky. Avšak během celého tohoto líčení bylo vše doprovázeno hustým deštěm a průtrží mračen – to znamená, že byl večerní táborák v ohrožení! Naštěstí zpěvem jsme si přivolali sluníčko a na večer se mraky jako kouzlem rozplynuly. Proto nás večer čekal vytoužený táborák – i s variantami pro naše bezlepky a vegetariány, které vypadaly dost strašidelně, tak jsme jim zajeli ještě pro sýr, aby se holky najedly, když špekáčky nemůžou. Díky dědečkovi Ohni a babičce Zemi (rodičům paní sbormistryně) šla organizace večera mnohem lépe a taky jsme měli úhledně poskládané ohniště (viz fotogalerie pod článkem pozn. redakce)
Dobrú noc má milá u ohně měla krásnou atmosféru a unaveni po celém dni padáme do postýlek.
Všichni srdečně máváme domů!
SM, KS, A-ML, TS

Den druhý

Dnešek je ve znamení vody – tedy i rozcvička byla ve znamení vody, ačkoliv Voda se jí neúčastnil(a), aby se nepřivolal déšť, který dnes předpověď hlásila. Rozcvičky se ujal Oheň se Vzduchem (sbormistryně se slečnou doktorovou) od bublání potůčku až po tekoucí řeku jsme rozpohybovali naše těla a zurčili na snídani.
Na sborové zkoušce se udělala spousta práce – umíme nový kánon Magnificat (takže latinsky!) a lidovou písničku Muzikanti, co děláte – což už je, vážení přátelé, opravdu dvojhlas. Tak šikovné děti tady jsou, že to obojí za dopoledne zvládly.
Následovaly venkovní živelné aktivity. Za úkol měly týmy vymyslet dopis pro Matku Zemi, ve kterém měly vypsat, proč by se zrovna jejich živel měl stát tím jejím zastupujícím a toto klání vyhrát. Ale samozřejmě to nebylo jen tak, objevilo se hned několik háčků! K dispozici byla abeceda, kde každé písmenko mělo určitý počet bodů (tzn. písmena jako Q, W…. byla za více bodů než např. A, E, J,….), a tak se v týmu muselo myslet také na to, aby po sečtení hodnot za všechna napsaná písmena získali co nejvíce bodů. Háček číslo 2) bylo samotné psaní dopisu „na čisto“, kdy tým musel vždy vyslat jen jednoho na druhý konec hracího pole, kde byl připraven papír a vyslaný jedinec mohl napsat jen jedno jediné písmeno a pak si předat štafetu a běžel další s následujícím písmenem. Přibližně v polovině hry, kdy by nikdo háček nečekal, se však v dopise udělala dělící čára, týmům se rozdaly nové abecedy – od tohoto momentu už se bodovalo jinak – obráceně. Mozky se zavařily, ale děti dopisy rychle přepsaly podle nového bodování během pokračování hry.
Na oběd byl řízek, u obrovské většiny dětí zabodoval a všichni zbaštili, co se dalo.
Po odpoledním klidu za námi dorazily další zpěvačky, naše nejstarší posily, a hned jsme je zapojili do našich týmových her, protože jsme využili našich vodních zapeklitých úkolů ke zvlažení ve vedru, které dneska zavládlo v našem střelskohoštickém živelném království.
Úkolem týmu bylo zachránit co nejvíce vody – vodou se hodně plýtvá, a tak musíme ukázat, že my vodou umíme šetřit. Ve třech různých obtížích se týmy pokoušely dokázat, kdo zachrání více vody. V řadě za sebou se zavázanýma očima přelévali vodu tomu za sebou z nádoby do nádoby. Kdo ušetřil v daném kole nejvíc, vyhrál.
Nejvíce se dnes dařilo týmu Vody – taky kdo jiný, byl to jejich den! Ostatní živly poznamenaly, že už se těší, až bude ten jejich, že prý ten den určitě vyhrají oni. No, uvidíme, jak to všechno dopadne!
Před večeří jsme stihli nový hit – Tomorrow z muzikálu Annie, písničku pro nás upravil náš Tomáš (Voda), tak za horka rovnou z tiskárny letěla přímo k nám do rukou.
Po těstovinovém salátu byly děti vypuštěny ven na svá vozítka a další přemísťovače a večer po vyhlášení her ještě všichni dostali šanci získat další drahokamy Matky Země do svého týmu! Týmy se utkaly v Živelném kufru – jeden z týmu ostatním vysvětloval (a v dalším kole předváděl) slovo, které mu bylo zadáno. V této výzvě zvítězil Vzduch.
Na dobrou noc Dobrú noc má milá kolem klavíru a do peřin! Zítra nás čeká nácvik trojhlasu, tak ať jsme pořádně odpočati.
Pac a pusu z Hoštic!
SM, KS, A-ML, TS

Den první

Drazí naši nejmilejší,
v pořádku jsme dorazili na místo! Sice s elegantním dopravním zpožděním, ale jsme tady, hurá!
Po ubytování a vybalení jsme se rychle jali zpívat – začínáme pěkně zostra a rovnou. Děti se navzájem seznámily pomocí úvodní hry s míčky a pak se rovnou naučily polyfonní dvojhlas lidových písní Andulko, mé dítě a Na bílem dvoře sedláček oře. A jak jim to jde – jedna báseň! (Nebo jedna píseň…? Tedy vlastně dvě písně.)
Během odpoledne nás zachránil Tomáš, který po zjištění, že máme až večeři bez předchozí svačiny, neváhal a nasedl do svého běloskvoucího vozu a přivezl na svačinu banány a jablka, aby nám neomdlely hlady ani děti, ani sbormistryně.
Na večeři jsme dostali rýži s krůtím masem a kari omáčkou, vege verze – rajská s paprikovým luskem. Opravdu tady skvěle vaří, skutečně jsme si dobře pochutnali.
Po večeři děti dostaly volno a prostor pro vyzkoušení místní in-line zóny pro brusle, koloběžky i jiná přivezená vozidla a obhlédly si terén areálu – a že měly co dělat! Místní areál je opravdu veliký, mají kde si pojezdit nebo si třeba udělat procházku kolem budovy.
Po večeři nám přijeli další spoluzpěváci (z tábora na tábor… jsou to děti na roztrhání), těšili jsme se na ně – jejich kamarádi na pokoji už po nich nesmutní a jsou pospolu.
Začal večerní program – představení celotáborové hry a rozdělení do týmů.
Matka Země už si chce vzít taky někdy volno! Je už unavená z věčného vládnutí celé naší planetě, a tak povolala své tři živly – Oheň, Vodu, Vzduch – aby se utkaly v souboji o to, kdo může Matku Zemi zastupovat po dobu její dovolené. Živly si k sobě povolaly pomocníky z řad sboru Coloreton – což je určitě ta nejlepší volba a už zítra se dozvíme, v jakých disciplínách prokáží své kvality!
Večer si vytvořily své pokřiky a rituální pozdravy ze kterých můžete vidět malou dokumentaci ve fotogalerii.
Dobrou noc!
SM, KS, A-ML, TS

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Koncertní sbor

10. – 12. září se koná víkendové adaptační celosborové setkání. Termín si, prosím, rezervujte, informace k němu Vám přijdou během letních prázdnin a budou pro Vás uveřejněny zde na stránkách sboru.

——————————————————————————————————

Materiály k výuce:

NAHRÁVKY PRO PSC – Fordka a lordka

SOPRÁN – Fordka a lordka
ALT – Fordka a lordka
%d blogerům se to líbí: