Letní soustředění 2022

Den pátý – závěrečné zkoušky a diskotéka

Rozcvičku si děti vedly navzájem. Každý vymyslel jeden cvik, který na muziku předvedl uprostřed kruhu, všichni pak cvičili podle něj. Na konec jsme si zahráli Ride ride ride my pony, Koncertnímu sboru známou rytmicko-běhací-tančící hru. 
Po snídani zpívání, po svačině opět zpívání. Před obědem dostaly naše holky – Andulka L., Cilka a Anežka možnost vylézt znovu lanovou dráhu ještě jednou – až nahoru, když to včera nestihly. Vypadalo to, že Anežka v polovině skončí, trochu se lekla. Ale nakonec se sama rozhodla, že se překoná, vylezla úplně nahoru! Je to naše hrdinka.
Na oběd jsme měli špenátovou polévku a vepřové výpečku se zelím a knedlíky (knedlo vepřo zelo!). Po odpoledním klidu se chvíli hrály běhací hry. Pak se opět střídavě zpívalo a odpočívalo.
Po večeři, která byla (překvapivě pro všechny) velmi chutná – čínské nudle, čekaly zpěváky závěrečné zkoušky. Pořadí se losovalo a bohužel se zkoušky musely přerušit, protože došla pošta! Zbytek závěrečných přezkoušení tedy zítra.
Mezi krásnými dopisy a pohledy od rodičů byl jeden s nalepeným zlatým puzzlíkem – ale nebyl nikomu adresovaný. A tak jsme ho otevřeli, abychom věděli, pro koho je. Byl pro naše detektivy! Po areálu se údajně nachází dílky obrazu, je důležité, aby je našli. Rozeběhli se tedy po areálu a hledali. Byly to balíčky, v každém bylo 5 dílků = 5 bodíků. Žlutí nenašli ani jeden… nejlepší hledači byli červení.
Dnes nám odjely dvě zpěvačky ze staršího sboru – Maří a Cilka. Večer odjela Karolínka z přípravky.

Večer se pak odehrála dlouho očekávaná slibovaná diskotéka. Zazněly populární hity jako Let it Go, We don’t talk about Bruno, YMCA, Timber, …a další, některé na přání dětí. 
Mladší děti šly spát dříve. Koncertní sbor měl povoleno prodloužit si večerku, pokud chtěli. Ostatní už zalehli do svých postýlek.
Nyní už spí všichni. Byl to náročný den, týden,… A to ještě neznáme vítěznou detektivní kancelář. Tak co myslíte? Který tým vyhraje?

S+K+L+D+T

Den čtvrtý dobrodružství a divadlo!

Probudili jsme se do mlžného šedivého sychravého rána. Ještě štěstí, že byl posunutý budíček a rozcvička se zrušila! Vstávalo se přímo na snídani (to kvůli táborákovo-špekáčkovo-marshmallownovému miniponocování).
Místo dopolední zkoušky se děti podívaly na záznam soutěžního vystoupení z Uničova a aby si na své přišli také mladší, pustili jsme také záznam z červnového koncertu v kostele na Zderaze. Po svačině už šly sbory zpívat živě. Na zkoušku se všichni radostně proběhli v dešti a jali se rozcvičovat svá hlasivková ústrojí. Pravda, jsme tu již několikátý den, míra únavy stoupá. Ale děti svým neutuchajícím entuziasmem překonaly i to největší nedospání.

Koncertní sbor dopoledne dokončil novou skladbu Cantate Domino, Přípravný sbor zase Zlomjazýčky. Na oběd nás čekalo kuře na paprice s kolínky. Dále se také událo velké překvapení, protože za námi přijela paní klavíristka Soňa!  Všem tím udělala obrovskou radost a teď nám pomáhá s nácvikem písní.
V odpoledním klidu už děti netrpělivě vyhlížely na dnešní den naplánovanou lanovou dráhu. Kvůli limitu 15 lezců najednou jsme se museli rozdělit – první přijde na řadu Přípravný, pak v další etapě Koncertní sbor. 
Po odpoledním klidu jsme šli všichni ještě chvíli zpívat. Přípravný sbor však zpíval jen půl hodiny a pak se jal skoro až upalovat na lanovou dráhu, kde proběhlo měření dětí. Velká lanová dráha (vizte foto ve fotogalerii) je totiž opravdu velká – název nelže. Minimální výška, aby děti mohly na velkou dráhu, je 140 cm. Děti pod 140 cm šly na dráhu menší pod dozorem naší paní učitelky Lucinky. Větší děti se oblékly do úvazků a bezpečnostních popruhů a v instruktáži jim byl vysvětlen systém magnetických karabin na jištění při prolézání překážek, které se nedají obě odepnout najednou.  
Nejodvážnější z přípravky vylezli na dráhu jako první. Naše horolezkyně Nikča vyšplhala dráhu, jako by se nechumelilo, a ještě při tom všem soustředění a lezení stihla z velké výšky radit svým kamarádům, jak některé překážky lépe zvládnout. 

Mezitím Koncertní sbor zkoušel a nedočkavě poposedával na svých židlích ve sborové učebně. Výstup mladších na 14 metrovou věž se ale protáhl, proto si Koncertní sbor ještě stihl dát svačinu a opět jsme se jali zapojit své mozkové závity a dostat do hlavy ještě jednu skladbu – trojhlasé Sanctus od Antonína Tučapského. Pak se Koncertní sbor kvůli limitu lezců a neúprosně kvapícímu času rozdělil na dvě skupiny, kdy druhá poleze až po večeři.
Zkoušíme taky nové druhy ochlazování v horku – dnes to bylo zpívání koled. Zatím to nezabralo, ale snažili jsme se zpívat Nejsem Vám noviny i další koledy opravdu asi hodinu.

Po večeři si zkusil zbytek vylézt na lanovou dráhu, ale protože paní instruktorka už s námi byla velmi dlouho a musela už jít pryč, nestihly mladší členky KS dolézt až nahoru. 

Večerní program nám připravily děti – byl divadelní večer, my jsme byli svědky čtyř zločinů na čtyřech různých místech se čtyřmi různými vražednými zbraněmi a čtyř řešení případů. Všichni jsme se upřímně a z plných plic zasmáli. Děti vymyslely moc hezké situace i repliky. Porota složená z vedoucích velmi ocenila herecký výkon Vicky Rowland jako zhroucené bohaté paní, která “potřebuje empatickou pomoc, ale detektivové se jí stále ptají na nějaké otázky!” Oblíbenou postavou ve většině scének byla také uklízečka, kterou v jednom týmu zastala naše nejmladší Valentýna a ve druhém týmu Klárka Horáková. Obě velmi zkušeně zametaly odpadky a své zastřelené herecké parťáky po jevišti.
Na dobrou noc jako každý večer zpíváme Dobrú noc má milá – už se připojují také mladší děti, které už ji také umí. Zároveň se loučíme s Nelinkou, ve sboru známou také pod přezdívkou Hrneček, která odjíždí domů. Tak ahoj v září a nyní už alou do postele.
S+T+L+K+D+A+S

Den třetí – buřty.

Ranní rozcvičku vedly nejstarší holky z Koncertního sboru (Kira s Kačkou), které se jí chopily velmi statečně a tanečně, ostatní rozcvičku zhodnotili jako super.
Na sborové zkoušky jsme se rozdělili na tři skupiny – Anička vedla zkoušku malým, paní sbormistryně velkým, na konec zkoušky si pak Tomáš vzal alty a pokračovali jsme v nácviku trojhlasé skladby Cantate Domino. Mladší dnes nazkoušeli všechny možné jazykolamy a pak taky zlomjazýčkovou písničku Jiří řeže dříví z dřínu. Vyslovují jako profíci 🙂 Na konci se při písničce Strýček z Jižní Ameriky, kde se zpívá „…tam se hraje samba a rumba a čača…“ naučili sambový krok. Hry byly zaměřené na spolupráci, vnímání své skupiny a přemýšlení. Dokonce se řešily i matematické hádanky!
Zděšené výrazy dětí při pohledu na oběd nám prozradily, že nás nejspíš čeká nějaká vzpomínka na dětství ve školní jídelně, a ono fakt! Brambory, maso, dušená mrkev. V odpoledním klidu se po zaslouženém relaxu nacvičovaly scénky ve velkém. Odpoledne zase zpívání střídání pracemi v kancelářích a zase zpívání. Na večeři šuknkofleky a večer již dlouho očekávaný táborák!
Pro ty, kteří nechtěli špekáčky, tu byl chleba a zelenina.
Společně jsme si zazpívali u ohně, některé děti zažily svůj úplně první táborák!
Z Vlastějovic zdraví celý tým vedoucích!
S+K+L+D+T+A

Fotogalerii ze třetího dne najdete ZDE

Den druhý – máme mapy a indície

Dnešní den začal tematickou rozcvičkou „Ráno soukromého detektiva“, kterou vedla paní doktorka s paní sbormistryní také s příhodnou muzikou Sherlocka Holmese, děti měly zážitek z dramatických výkonů a pak utíkaly na snídani. Tam toho měly na výběr spoustu, ale nejvíce zaručeně vedly čokoládové kuličky s mlékem.
Následovala sborová zkouška obou oddělení, rozdaly se nové noty a děti zpívaly až do svačiny. Před obědem už přišla řada na táborové aktivity. Každý dostal fáborek, který si musel chránit. Kdo zůstal poslední, vyhrál a přidal tak body svému týmu. Zahrála se tři kola, koncertní sbor šel před obědem ještě na chvíli zpívat a mladší děti měly tzv. organizované volno (hrál se zajíc, vlk a zelí) a pak hurá na oběd – trochu jiná variace na zeleninovou polévku, posléze jsme dostali napodobeninu svíčkové s knedlíkem. Protože nás v úterý čeká scénkový večer, losovali si mluvčí jednotlivých kanceláří slova a věci, které se v jejich představení musí objevit. Týmy měly možnost využít odpolední klid k domluvě na průběhu svých scének, všichni po ní chňapli, protože času na nácvik není mnoho! Po odpoledním klidu jsme znovu zpívali, další nové noty, juch! Následovala svačina, chvíle volna a následně práce v kancelářích, kde si každý oddíl tvořil své logo, pod kterým je všichni budou znát. (vizte foto níže) Na večeři byly těstoviny, které si děti chodily v houfech přidávat, hlásily vedoucím hned z dálky, že je to super, ať jdou rychle jíst. Nuže, přidali jsme tedy do kroku. 🙂
Přijelo nám spoustu posil – ve vedení i mezi zpěváky! Přivítali jsme Aničku Lahodovou (Matku Zemi – jak někteří z loňska vzpomínali, pozn.redakce) , která s sebou přivezla Andulku s Majdou, naše dvě zpěvačky. Dorazily také sestry Rowland, aby posílily Koncertní sbor. Další radostnou zprávou je, že dnes byl důvod k několika oslavám – Evička s námi dnes oslavila 14. narozeniny, taky jsme popřáli našim dvěma Kristinkám k svátku. Všechny jsme obdarovali drobnostmi pro radost a Evička slavila za zvučného dvojsborového zpěvu Hodně štěstí zdraví...
Večer dostaly týmy zjednodušenou mapu areálu – každý svou – tam měly vyznačená místa, kde se skrývaly indicie k hledanému cíli. Z tohoto večera plynou dvě poučení – není všechno zlato, co se třpytí a děti se nepříliš dobře orientují v mapách… Modrý tým pod vedením Kiry našel velký zlatý rám ztraceného obrazu rodiny Coloretone. Ale když pak Domenico živě přede všemi volal klientovi z oné rodiny, dozvěděl se, že rám je naprosto bezcenný v porovnání se s samotným obrazem. Inu, ještě zbývají 3 dny na dořešení případu. Snad krádež obrazu naše kanceláře brzy rozlousknou!
Dobrú noc, naši milí!
S+K+L+D+T+A

Fotogalerie z druhého dne ZDE

______

Den první – přijíždíme, seznamujeme se!

Přes hory, přes doly, lesy, pole, štěrky a jiné nástrahy jsme dorazili na místo – živí, v pořádku, plni očekávání!
Čekal na nás oběd v podobě zeleninové polévky a pak těstovin s omáčkou a masem, po obědě se děti ubytovaly a začaly se seznamovat se svými spolubydlícími, máme tady totiž spoustu nových tváří, které s námi ještě nikde nebyly.
Koncertní sbor nezahálí a už má rozdělané 2 nové skladby, obě trojhlasé. Dokonce se všichni přítomní stihli rozdělit do hlasů – proběhly lehké změny a přesuny v hlasech a šlo se rovnou do práce!
Naproti tomu náš Přípravný sbor se dnes seznamoval pomocí her, aby se děti navzájem znaly jménem a zpívalo se jim lépe (to už přijde zítra!) Ve druhé části odpoledne s paní učitelkou Luckou zkoušely mladší děti rytmus s hrou na tělo a říkankou.
Po večerní čočce (na kyselo s uzeným masem) následoval večerní program. Vedoucí si připravili scénu, ze které se děti dozvěděly, že se stala velká krádež vzácného obrazu v sídle italské mafiánské rodiny Coloretone. Proto velký Il divino Tomino di Coloretone povolal skvělého detektiva Domenica Lapecoraneru. Ten už ale nepracuje, a tak si povolal 4 detektivní kanceláře, které mají týden na to vzácný obraz najít. Máme po večerních schůzích jednotlivých kanceláří už i jejich názvy! Červený tým si zvolil název Krvavá stopa, zelený Lente d`ingrandimento verde, modrý Detektivní delfíni, žlutý Na zlaté stopě.
Velké dobrodružství jsme všichni zažili při večerní hygieně – máme totiž společné sprchy na chodbě. Mladší děti dostaly přednost, ale už po prvních vysprchovaných vypadala koupelna jako po zásahu lachtaní smečky. Díky paní doktorce, která převzala roli hlídačky sprch, a ostatním vedoucím jsme byli hned všichni zorganizovaní a veškeré náročnosti jsme zvládli!
Nyní už děti sladce spí ve svých postelích a těší se na dobrodružství, která je zítra čekají. Nejenže budou v rámci samostatných soutěží získávat části zmizelého obrazu, ale naučí se také spoustu krásné nové muziky! 🙂
Celý tým Vám mává do Prahy (a ještě dál! 🙂 )
S+K+L+T+D

%d blogerům se to líbí: